Úkol zněl jasně: “Potřebujeme vyrobit moudrý klobouk!” Zadání jsem dostala od kamarádů, kteří připravují letní tábor, na který jsem hodně let jezdívala. Jak jsem se úkolu zhostila, posuďte sami.
Pomůcky:
- čtvrtky (základ klobouku – kornout)
- velký kus kartonu (na krempu klobouku)
- látka (koženka + látka)
- papírové utěrky či toaletní papír
- lepenka, Herkules
- nůžky, řezák, skalpel
- nit, jehla
- vatelín (není vůbec nutný)
Nejprve jsem vytvořila základní tvar klobouku – kornout. Jelikož jsem neměla dostatečně velký papír, slepila jsem si čtyři čtvrtky velikosti A3. Vytvarovala jsem již zmíněný kornout a přebytek papíru ustřihla. U tvarování je velmi důležité, udělat kornout dostatečně široký, aby pasoval na hlavu!
Klobouk zastřihněte tak, aby vám vyhovovala jeho výška, plus přesah pár centimetrů. Přesah využijete k přilepení kornoutu ke krempě.
Nyní vytvoříme krempu klobouku. Využila jsem velký karton, abych měla kruh v kuse a nemusela jsem ho slepovat. Vnitřní kruh my vyšel na velikost dezertního talířku, proto jsem ho obkreslila. Vnější kruh jsem kreslila od oka a s pomocí pravítka (šíře krempy 10 cm). Vše jsem vyřízla řezákem.
Kornout a krempu k sobě přilepíme:
Nyní vytvoříme obličej. Využila jsem techniku kašírování. Herkules rozředíte vodou a namočíte do něj papírové utěrky. Ty si vytvarujete dle libosti přímo na klobouk a necháte zaschnout. Klidně celou noc. Pokud spěcháte, pomůže vám fén.
Ustřihneme špičku kornoutu. Nyní je čas na tvarování látky. Já měla štěstí, že mamka vytáhla ze starých zásob krásnou umělou kůži, která se výborně hodila na klobouk. Koženka je lepená Herkulesem. Poté nalepíme na papírovou krempu koženku, která bude mít přesah 2 cm.
Jelikož jsem špatně odhadla velikost klobouku na dětskou hlavu, vlepila jsem dovnitř vatelín. Klobouk je pak měkčí a na hlavě i příjemnější.
Nyní mi bohužel chybí foto, jak jsem tvořila vnitřek klobouku. Ale není to nic složitého. Do klobouku jsem vlepila hnědou látku. Poté jsem nalepila z koženky spodní část krempy. Tím, že koženka u krempy přesahuje o dva centimetry, se látka k sobě slepí a není z boku vidět karton.
Z látky jsem nastříhala dlouhý proužek, který jsem obmotala kolem klobouku. Na dvou místech jsem rozřízla krempu klobouku a poté ho sešila světlou nití.
Na několik míst jsem nalepila z látky záplaty, které jsem nejprve na stroji obšila nití.
Oči klobouku jsem trochu ztmavila černou razítkovací barvou. Na závěr jsem na spodní část klobouku nalepila dva dlouhé kusy látky:
Původní myšlenka, byla vložit do klobouku dětskou chůvičku (vysílačku), do které bude hlas z dáli říkat jména a názvy kolejí, které budou kouzelníci navštěvovat. Bohužel z tohoto nápadu sešlo, jelikož přes silnou koženku a látku nebylo nic slyšet. Nevadí, reproduktory pod židlí, nazdobenou látkou, to jistě vyřeší.